Навчальні посібники

Бюджетний процес в органах місцевого самоврядування

Навчальний посібник "Бюджетний процес в органах місцевого самоврядування" розроблений експертною командою Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень спільно з дослідницьким підприємством "Центр інформаційних та аналітичних технологій".

Посібник призначений для фахівців, які беруть участь у плануванні, виконанні та управлінні місцевими бюджетами так і для тих, хто хоче поглиблено вивчити та зрозуміти бюджетний процес на місцевому рівні. Він детально розглядає всі етапи бюджетного процесу – від організації бюджетної системи України до планування, виконання місцевих бюджетів та звітування про їх виконання, а також включає огляд викликів, котрі постають перед громадами в ситуації воєнного стану. 

Посібник складається з кількох блоків, кожен з яких присвячений ключовим аспектам бюджетного процесу. Крім того, посібник містить порівняльний аналіз міжнародного досвіду, включно з моделями бюджетування у таких країнах світу, як США, Німеччина та Польща, що допомагає аналізувати і впроваджувати кращі практики на місцевому рівні.

Особливістю посібника є розгляд зібраних кращих практик бюджетування, котрі використовуються громадами для ведення «управлінського обліку», а також блок, в якому розглядаються основні аспекти ведення бухгалтерського обліку.

Це видання стане незамінним для представників органів місцевого самоврядування, науковців, студентів економічних спеціальностей та всіх, хто прагне підвищити свою компетенцію у сфері публічних фінансів.

Центр інформаційних та аналітичних технологій (ЦІАТ) — понад 18 років надійний партнер місцевих бюджетів. ЦІАТ допомагає громадам ефективно управляти фінансами завдяки інноваційному програмному забезпеченню, яке забезпечує повний контроль над усіма етапами бюджетного процесу. Всі учасники працюють в єдиній інформаційній системі, що гарантує взаємодію всіх ланок в режимі реального часу, точність і результативність виконання бюджету. Окрім цього, ІТ-рішення ЦІАТ допомагають збільшити доходи громади завдяки сучасним технологіям. ЦІАТ обрали такі міста, як Київ, Львів, Запоріжжя, Дніпро, Тернопіль, Івано-Франківськ, Одеса та багато інших громад незалежно від їх нього масштабу. 

 

Бюджетний процес в органах місцевого самоврядування
Сучасна бюджетна система: правила та поцедури

Навчальний посібник «Сучасна бюджетна система: правила та поцедури» містить виклад основних аспектів нормативно-правових актів, методичних роз’яснень та практичних
напрацювань з процесу підготовки бюджету та прийняття управлінських рішень з його реалізації. У посібнику систематизовано матеріали, які стануть у нагоді для аналізу стану виконання показників бюджету, здійснення бюджетного процесу та реалізації принципів бюджетного устрою України.
Видання розраховане на представників фінансових органів, органів місцевого самоврядування, публічного сектору, депутатів місцевих рад, а також буде корисним для всіх, хто цікавиться ефективними процесами підготовки та прийняття рішень з бюджетних питань.

 

Впровадження ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні

У представленому практичному посібнику викладено інформацію про історію виникнення Ініціативи прозорості видобувних галузей та імплементації в Україні, вимоги до прозорості функціонування видобувних галузей відповідно до міжнародного Стандарту ІПВГ, обґрунтування її значення для громадян та держави, опис механізмів та етапів підготовки звіту про платежі компаній та доходи бюджетів усіх рівнів, важливість участі неурядових організацій у моніторингу видобувної діяльності та формуванні напрямків використання отриманих коштів, приклади імплементації ініціативи у інших країнах, перспективи впливу на видобувні галузі і сам процес освоєння загальнонаціональних природних багатств.

Видання розраховано на фахівців місцевих фінансових органів, державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування структурних підрозділів виконавчої влади, представників депутатського корпусу та громадськості. Може бути корисним для студентів вищих навчальних закладів.

Планування місцевих бюджетів на основі програмно-цільового методу

Навчальний посібник містить навчальні, нормативні та методичні матеріали, необхідні для вивчення методик і застосування практик планування місцевих бюджетів за програмно-цільовим методом на рівні республіки, областей, районів та міст – посилання на нормативно-правові акти, порядки та прикладні аспекти застосування положень, типові форми документів, навчальні матеріали, завдання для самоконтролю, рекомендовану літературу.    
     Видання розраховано на фахівців місцевих фінансових органів, державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування структурних підрозділів виконавчої влади, представників депутатського корпусу. Може бути корисним для слухачів різних форм навчання магістерської програми за напрямком «Державне управління в економічній сфері» та студентів вищих навчальних закладів.
  

Липень
2017 Року
Шосте видання
Червень
2015 Року
П'яте видання
Лютий
2014 Року
Четверте видання
Жовтень
2012 Року
Третє видання
Листопад
2011 Року
Друге видання
Травень
2011 Року
Перше видання
СУЧАСНІ ІНСТРУМЕНТИ ФІНАНСОВОГО ПЛАНУВАННЯ

У представленому навчальному посібнику викладені навчальні,  нормативні   та методичні матеріали, необхідні для вивчення методик і застосування практик планування місцевих бюджетів за програмно-цільовим методом на рівні республіки, областей, районів та міст – посилання на нормативно-правові акти, порядки та прикладні аспекти застосування положень, типові форми документів. Наведено методологію фінансового обґрунтування стратегічних документів та принципи фінансового аналізу інвестиційних проектів.
   Видання розраховано на фахівців місцевих фінансових органів, державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування структурних підрозділів виконавчої влади, представників депутатського корпусу. Може бути корисним для слухачів різних форм навчання магістерської програми за напрямком «Державне управління в економічній сфері» та студентів вищих навчальних закладів.

Березень
2012 Року
ЕФЕКТИВНІСТЬ ПЛАНУВАННЯ, У ТОМУ ЧИСЛІ ВИТРАТ НА ЕНЕРГОНОСІЇ – ЗАПОРУКА ДОСЯГНЕННЯ СТРАТЕГІЧНИХ ЦІЛЕЙ

У представленому методичному посібнику «Ефективність планування, у тому числі витрат на енергоносії – запорука досягнення стратегічних цілей» викладені навчальні, нормативні та методичні матеріали, необхідні для забезпечення ефективного планування видатків на оплату енергоносіїв та видатків з реалізації інвестиційних проектів. Перша частина посібника присвячена здійсненню моніторингу та оцінки ефективності видатків на оплату енергоносіїв на основі програмно-цільового методу у бюджетному процесі, що є запорукою ефективного планування. Друга частина – надає розуміння проектного аналізу й методики розрахунку та оцінки вигод і витрат при розробці інвестиційних проектів.
    Видання розраховане на фахівців місцевих фінансових органів, державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, структурних підрозділів виконавчої влади, фахівців комунальних підприємств, а також може бути корисним для слухачів різних форм навчання магістерської програми за напрямком «Державне управління в економічній сфері» та студентів вищих навчальних закладів.

Лютий
2012 Року
ВИКОРИСТАННЯ ФІНАНСОВИХ ІНСТРУМЕНТІВ ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ МІСЦЕВИХ ПРОЕКТІВ РОЗВИТКУ ІНФРАСТРУКТУРИ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ

У представленому методичному посібнику «Використання фінансових інструментів при реалізації місцевих проектів розвитку інфраструктури та енергозбереження» викладені навчальні, нормативні та методичні матеріали, необхідні для застосування механізмів фінансування інвестиційних програм (проектів) органами місцевого самоврядування та комунальними підприємствами.
 Представлено міжнародний досвід застосування окремих видів механізмів. Особлива увага приділена механізмам реалізації проектів з енергозбереження, а також залученню коштів міжнародних фінансових організацій для реалізації інвестиційних програм (проектів).

Грудень
2011 Року

Сторінки